149k views
1 vote
Stella buys a one-pint bottle of juice for $2.72. What is the unit rate of the

cost of the juice per fluid ounce?

User Seb Boulet
by
5.5k points

1 Answer

4 votes

Answer: 0.17

Explanation:

If she bought one pint of juice and there are 16 fluid ounces in one pint then you would take 2.72 the cost of it and divide ut by 16. So, 2.72/16 which is 0.17.

User Thomas Dittmar
by
6.9k points