87.0k views
4 votes
A company orders 25 boxed lunches from a deli for $185. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?​

1 Answer

2 votes

Answer:

7.40

Explanation:

Divide 185 by 25 to get unit rate

User Kurohige
by
5.0k points