47.8k views
3 votes
PLZ HELP NOW

A boy has a mass of 55 kg. He climbs 15 m up a tree. What is his gain in
GPE? (Don't forget your units)

1 Answer

3 votes

Answer: mass x height x gravitational field strength (g)

note: gravitational field strength (g) = 10 N/Kg

55 x 15 x 10 = 8250

gpe = 8250j

Step-by-step explanation:

User Gartenriese
by
6.7k points