Answer:
1) Sam's Club is better because the price for 10 cans at the village market would be $6.20 versus $4.70 from Sam's Club
2) 420 people with 210 per hour
3) It would be more beneficial to buy apples from the Quick Market considering the explanation below.
4) 396 quarts per hour and a daily rate of 792.
Explanation:
1) $3.10 x 2 = $6.20
2) 70 x 6 = 420
so, 210 per hour
3) $1.05 divided by 3 is $0.35 per apple at the Quick Market
$2.55 divided by 5 is $0.51 per apple at the Stop and Save.
4) take 330 and divide by 10 to get the amount per hour which is 33 quarts per hour.
330 + 33 + 33 = 396 for 12 hours
396 x 2 = 792 for one day.