62.0k views
0 votes
PLEASE HELP ME

You can buy 5 cans for green beans at the Village Market for $3.10. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam's Club for $4.70. Which place is the better buy? _____________
2) A ferris wheel can accommodate 70 people in 20 minutes. How many people could ride the ferris wheel in 2 hours? What was that rate per hour? _____________
3) You can buy 3 apples at the Quick Market for $1.05. You can buy 5 of the
same apples at Stop and Save for $2.55. Which place is the better buy? _____________
4) An ice cream factory makes 330 quarts of ice cream in 10 hours. How many quarts could be made in 12 hours? What was that rate per day? _____________

1 Answer

5 votes

Answer:

1) Sam's Club is better because the price for 10 cans at the village market would be $6.20 versus $4.70 from Sam's Club

2) 420 people with 210 per hour

3) It would be more beneficial to buy apples from the Quick Market considering the explanation below.

4) 396 quarts per hour and a daily rate of 792.

Explanation:

1) $3.10 x 2 = $6.20

2) 70 x 6 = 420

so, 210 per hour

3) $1.05 divided by 3 is $0.35 per apple at the Quick Market

$2.55 divided by 5 is $0.51 per apple at the Stop and Save.

4) take 330 and divide by 10 to get the amount per hour which is 33 quarts per hour.

330 + 33 + 33 = 396 for 12 hours

396 x 2 = 792 for one day.

User Dsingleton
by
4.7k points