menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A store has two sizes of peanut butter for sale. Jar A is $2.89 for 16 oz and Jar B is $6.01 for 36 oz. Which jar has the lower price per unit rate?
asked
May 4, 2021
7.8k
views
4
votes
A store has two sizes of peanut butter for sale. Jar A is $2.89 for 16 oz and Jar B is $6.01 for 36 oz. Which jar has the lower price per unit rate?
Mathematics
high-school
Ponjoh
asked
by
Ponjoh
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
Jae A has the lower price
Skyrocker
answered
May 7, 2021
by
Skyrocker
9.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Jar A
Answer: Jar A.
Supita
answered
May 10, 2021
by
Supita
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 13, 2019
109k
views
Publix sells 4 sizes of peanut butter. Which jar is the best buy? (a) 12 oz at $1.68 (b) 14 oz at $1.82 (c) 28 oz at $3.36 (d) 40 oz at $5.10
Brett Weber
asked
Jan 13, 2019
by
Brett Weber
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
109k
views
asked
May 7, 2023
119k
views
masons favorite brand of peanut butter is available in two sizes. the regular size is 16 oz and the price is 3.36. the family size is 40 oz and the price is 7.60. which size is the better buy
Alienpenguin
asked
May 7, 2023
by
Alienpenguin
8.5k
points
Mathematics
college
1
answer
2
votes
119k
views
asked
Nov 4, 2024
170k
views
HELP ! find the unit price for a 16-oz, jar of peanut butter for $3.28
Andreas Gnyp
asked
Nov 4, 2024
by
Andreas Gnyp
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
170k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org