208k views
0 votes
What is the percent yield for carbon dioxide if 10.0 grams of carbon monoxide yielded

12.81 grams of carbon dioxide from the reaction below?
2 CO + O2 → 2 CO2

User Ratty
by
7.2k points

1 Answer

1 vote

Answer:


Y=81.5\%

Step-by-step explanation:

Hello!

In this case, for the given chemical reaction, since it is started with 10.0 g of CO, we can compute the theoretically yielded grams of carbon dioxide given the 2:2 mole ratio between them, on the chemical reaction:


m_(CO_2)^(theoretical)=10.0gCO*(1molCO)/(28gCO)*(2molCO_2)/(2molCO) *(44gCO_2)/(1molCO_2) \\\\m_(CO_2)^(theoretical)=15.7gCO_2

Next, since the percent yield measures how much of the product is actually yielded, we compute it as shown below:


Y=(actual\ yield)/(theoretical\ yield)*100\%

Whereas the theoretical yield is 12.81 g and the theoretical one that 15.7 g. Therefore, the percent yield turns out:


Y=(12.81g)/(15.7g)*100\%\\\\Y=81.5\%

Regards!

User Peixe
by
6.7k points