114k views
2 votes
How many molecules are present in 3.09 mol of silicon dioxide, SiO2

1 Answer

4 votes

There are 1.86 x 10²⁴ molecules of Silicon dioxide, SiO₂

Further explanation

The mole is the number of particles(molecules, atoms, ions) contained in a substance

Moles can also be determined from the amount of substance mass and its molar mass

1 mol = 6.02.10²³ particles

Can be formulated


\tt \boxed{\bold{N=n* No}}

N = number of particles

n = mol

No = Avogadro's = 6.02.10²³

  • Given

3.09 mol of Silicon dioxide, SiO₂

n=mol=3.09

  • Number of molecules :


\tt N=n* No\\\\N=3.09* 6.02* 10^(23)\\\\N=\boxed{\bold{1.86* 10^(24)~molecules}}}

User Lizozom
by
7.1k points