165k views
5 votes
You are school supply shopping in together as a package of six pencils for $2.70 how much does each pencil cost

User Maxlk
by
5.1k points

2 Answers

4 votes

Answer:

0.45 cents

Explanation:

User Rori Stumpf
by
4.9k points
1 vote

We know that 6 pencils = $2.70, so to find out the price of 1 pencil we just divide $2.70 by 6.

2.70 ÷ 6 = 0.45

Therefore each pencil costs $0.45

I hope this helps, have a great day! :)

User GSazheniuk
by
4.8k points