70.4k views
5 votes
At a grocery store, 5 oranges cost $2.00. At this rate, how much would 12 oranges cost?

2 Answers

5 votes
I believe the answer is 4.80
User DragonFax
by
4.5k points
4 votes

Answer:

Explanation:

2.00/5= 0.40 an orange

12*.40= $4.80

User PattyOK
by
5.3k points