menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Mrs. Lewis had $100 to purchase school supplies for her class. She bought 40 glue sticks and 40 boxes of crayons. Each glue stick cost $1.50, and each box of crayons cost $0.89. How much money did Mrs.
asked
Aug 11, 2021
20.4k
views
2
votes
Mrs. Lewis had $100 to purchase school supplies for her class. She bought 40 glue sticks and 40 boxes of crayons. Each glue stick cost $1.50, and each box of crayons cost $0.89. How much money did Mrs. Lewis have left after these purchases?
Mathematics
high-school
Jino Shaji
asked
by
Jino Shaji
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
Mr. Lewis | 100$
Glue = 1.50$ (x40)
Box = 0.89$ (x40)
1.50 x 40 = 60$
0.89 x 40 = 35,6$
Total spend (95,6$)
100 - 95,6 = 4,4$
Answer: 4,4$
Jonathan Sachs
answered
Aug 17, 2021
by
Jonathan Sachs
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 20, 2021
80.2k
views
Mrs. Lewis had $100 to purchase school supplies for her class. She bought 40 glue sticks and 40 boxes of crayons. Each glue stick cost $1.50, and each box of crayons cost $0.89. How much money did Mrs.
Glenster
asked
Feb 20, 2021
by
Glenster
7.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
80.2k
views
asked
Jan 5, 2018
214k
views
ms.blankenship had $80 to purchase school supplies for her class.She bought 32 glue sticks and 32 boxes of crayons.Each glue stick cost 1.40 and each box of crayons cost 0.59.How much money did ms.blankenship
Akash Tomar
asked
Jan 5, 2018
by
Akash Tomar
8.2k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
214k
views
asked
Mar 15, 2019
51.5k
views
ms blankenship had 80 dollars to purchase school supplies for her class.she bought 32 glue sticks and 32 boxes of crayons.each glue stick cost 1.40 and each box of crayons vost 0.59 .how much money did
Inntran
asked
Mar 15, 2019
by
Inntran
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
51.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org