109k views
2 votes
Your parents took your family out to dinner. Your parents wanted to give the waiter a 15% tip. If the total amount of the dinner was $42.00, what is the total cost of the bill?

$57
$27.30
$48.30
$57.30

2 Answers

2 votes

Answer:

$48.30

Explanation:

using the box method,

42 x 15 ÷ 100 = 6.3

42.00

+ 6.30

$48.30

User JARH
by
7.2k points
5 votes

Answer:

$48.30

Explanation:

If the dinner was $42.00 and they wanted to give a 15% tip, then to find that start by multiplying 42 by 0.15

42.00 x 0.15 = 6.3

now add $6.30 to $42.00

42 + 6.3 = 48.3

User Nafsaka
by
7.4k points