174k views
20 votes
. A 20 case of water bottles are on sale for $7.20.

What is the unit rate?

User Yahayra
by
4.9k points

1 Answer

12 votes

Answer:

$0.36

Explanation:

To find the unit cost divide the total cost by the number of bottles

$7.20 ÷ 20 = $0.36

User Ron Maupin
by
4.6k points