224k views
5 votes
A package of 24 pencils costs $3.60. What is the cost per pencil?

User Sfrehse
by
7.6k points

2 Answers

4 votes

Answer:

6.66666666667

Explanation:

User Dirk Eschler
by
8.8k points
1 vote

Answer: 6.66

Step-by-step explanation: because you have to divide 24/3.6

User NotWoods
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories