224k views
5 votes
A package of 24 pencils costs $3.60. What is the cost per pencil?

User Sfrehse
by
4.6k points

2 Answers

4 votes

Answer:

6.66666666667

Explanation:

User Dirk Eschler
by
5.2k points
1 vote

Answer: 6.66

Step-by-step explanation: because you have to divide 24/3.6

User NotWoods
by
4.6k points