103k views
5 votes
Dan buys a package of 12 cans of lemonade for $3.72. What is the unit price per can?

A
$0.37

B
$0.32

C
$0.31

D
$0.12

User Atu
by
5.1k points

2 Answers

3 votes

Answer: The answer is C

Explanation:

User I Hate Lazy
by
5.5k points
2 votes

Answer:

$0.31

Explanation:

Unit price is measured by dividing the price by the amount of an item, so 3.72/12 = 0.31

User Nclark
by
5.2k points