101k views
1 vote
Angie paid $66.50 for 3.5 yards of fabric. What is the price of 1 yard of fabric?

User Joshi
by
7.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$19

Explanation:

First you need to make a equation out of given information and this will be easiest to solve as an equation.

3.5 $66.50

1 x

-----------------------

3.5:1=66.50:x

3.5x=66.50/:3.5

x=19

On the right side you put one information(in this case number of yards) and on the left other information(cost) and you make proportion from up to down and solve for x.

User Toseef Zafar
by
9.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.