191k views
4 votes
Lucio is buying candy. He buys 1.5 pounds of gummy bears which cost $1.88 per pound and 0.8 pounds of caramels which cost $2.75 per pound. What is the total cost of the candy?

2 Answers

3 votes

Answer:

5.02

Explanation:

User Byeongin Yoon
by
5.3k points
2 votes

Answer:

$5.02

Explanation:

User Muhammad Raza
by
4.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.