162k views
4 votes
A refrigerator is to cool 50 kg of water from 250C to 50C. The specific heat of water is 4.2 kJ/kgK. If the COP of the refrigerator is 2.0 and has a power input of 500 W, find the time taken to cool the water.

1 Answer

1 vote

Answer:

700 minutes

Step-by-step explanation:

Heat loss by water = Heat gained by the refrigerator


m_(w)
c_(w)ΔT = IVt

But, power = IV


m_(w)
c_(w)ΔT = Gt

G = (P x COP)

Thus,


m_(w)
c_(w)(
T_(2) -
T_(1)) = (P x COP) x t

where
m_(w) is the mass of water,
c_(w) is the specific heat of water, ΔT = (
T_(2) -
T_(1)) is the change in temperature, P is the power of the refrigerator in kilowatts and t is the time taken.


m_(w) = 50 kg,
c_(w) = 4.2 kJ/(kg K),
T_(2) = 250
^(o)C (523 K),
T_(1) = 50
^(o)C, P = 500W (0.5 KW), COP = 2.0 KW


m_(w)
c_(w)(
T_(2) -
T_(1)) = (P x COP) x t

50 x 4200 x (523 - 323) = (0.5 x 2.0) x t

50 x 4.2 x 200 = t

42000 = t

⇒ t = 42000

= 42000 s

t = 700 minutes

The time taken to cool the water is 700 minutes.

User Charles Sprayberry
by
6.4k points