20.7k views
5 votes
Hockey Pro budgets production of 4,100 hockey pucks during May. The company assigns variable overhead at the rate of $1.50 per unit. Fixed overhead equals $45,000 per month. Prepare a factory overhead budget for May.

User Thshea
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Total manufacturing overhead= $51,150

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Hockey Pro budgets production of 4,100 hockey pucks during May. The company assigns variable overhead at the rate of $1.50 per unit. Fixed overhead equals $45,000 per month.

Manufacturing overhead budget:

Total fixed overhead= 45,000

Total variable overhead= 1.5*4,100= 6,150

Total manufacturing overhead= $51,150

User Nibir
by
7.6k points