153k views
1 vote
A piece of word has a mass of 3.16 g; when placed in 20.0 mL of water, the water volume increased to 23.4 mL. What is the density of this piece of wood?

1 Answer

5 votes

Answer:

0.93g/mL

Step-by-step explanation:

Given parameters

Mass of wood = 3.16g

Initial volume of water = 20mL

Volume of water + wood = 23.4mL

Unknown:

Density of the wood = ?

Solution:

Density is the mass per volume of a substance.

It is mathematically expressed as;

Density =
(mass)/(volume)

Volume of wood = 23.4mL - 20mL = 3.4mL

So,

Density =
(3.16)/(3.4) = 0.93g/mL

User BarryWalsh
by
6.9k points