36.0k views
4 votes
You just borrowed $7,500 and are charged a simple interest rate of 8%. How much interest do you pay each year?

1 Answer

1 vote

Answer:

Interest per year = $600

Step-by-step explanation:

Given:

Amount invested = $7,500

rate of interest = 8%

Find:

Interest per year

Computation:

Interest per year = Amount invested x rate of interest

Interest per year = $7,500 x 8 %

Interest per year = $600

User Dudeldidadum
by
7.3k points