128k views
2 votes
A white dwarf star has a density of about 1.0 x 10^9 kg/m3. If the earth were to suddenly become as dense as a white dwarf star, what would its radius be?

User Tomer W
by
6.4k points

1 Answer

7 votes

Answer:

R = 98304.75 m = 98.3 km

Step-by-step explanation:

The density of an object is given as the ratio between the mass of that object and the volume occupied by that object.

Density = Mass/Volume

Now, it is given that the density of Earth has become:

Density = 1 x 10⁹ kg/m³

Mass = Mass of Earth (Constant) = 5.97 x 10²⁴ kg

Volume = 4/3πR³ (Volume of Sphere)

R = Radius of Earth = ?

Therefore,

1 x 10⁹ kg/m³ = (5.97 x 10²⁴ kg)/[4/3πR³]

4/3πR³ = (5.97 x 10²⁴ kg)/(1 x 10⁹ kg/m³)

R³ = (3/4)(5.97 x 10¹⁵ m³)/π

R = ∛[0.95 x 10¹⁵ m³]

R = 98304.75 m = 98.3 km

User Asahi
by
6.6k points