35.2k views
4 votes
A 20-ounce bottle of shampoo costs $23. What is the price per ounce?

2 Answers

3 votes

Answer:

$0.87

Explanation:

User Rouzbeh Zarandi
by
5.1k points
0 votes

Answer:

$1.15 per ounce.

Explanation:

$1.15 x 20 = $23.00

User FredL
by
5.1k points