Answer:
P=2.25x-----------1
M=2.25y----------2
Explanation:
Step one:
given data
we are told that the cost of pears= $2.25 each
and cost of mango= $2.25 each
Step two:
the chef bought x pears and y mangoes
let the total cost of pears be P
and for mango be M
P=2.25x-----------1
M=2.25y----------2