85.9k views
1 vote
A package of 4 pairs of insulated gloves costs ​$25.96 What is the unit price of the pairs of gloves​?

User KevD
by
4.8k points

2 Answers

1 vote

Answer:

$6.49 per pair of gloves

Explanation:

$25.96 / 4 pairs of gloves = $6.49 per pair of gloves

User Peter Kozlovsky
by
5.1k points
4 votes

Answer:

Explanation:

25.96/4 = 6.49

User Xinyong Cheng
by
5.0k points