39.3k views
4 votes
Sandra brought 3 pounds of sweet potatoes for $4.41. What is the cost per pound of the sweet potatoes.

User Majkl
by
4.9k points

2 Answers

1 vote

Answer:

$1.47 per pound of the sweet potatoes

Explanation:

  1. Set up a proportion:
    (3)/(4.41) = (1)/(x)
  2. Cross multiply, then divide: 1 × 4.41 = 4.41, 4.41 ÷ 3 = 1.47

I hope this helps!

User GrowinMan
by
5.2k points
4 votes

Answer:

$1.57

Explanation:

User Shubham Tater
by
5.3k points