33.8k views
0 votes
10 waffles and 4 pancakes cost $14. Five waffles and eight pancakes cost

$10. How much does a waffle cost? How much does a pancake cost?

User ManBugra
by
5.4k points

1 Answer

6 votes

9514 1404 393

Answer:

  • pancake: $0.50
  • waffle: $1.20

Explanation:

You can model the bills using w and p for the price of a waffle and pancake, respectively.

10w + 4p = 14

5w +8p = 10

Subtract half the first equation from the second:

(5w +8p) -(1/2)(10w +4p) = (10) -(1/2)(14)

6p = 3 . . . . . . . simplify

p = 0.50 . . . . . divide by 6

10w + 4(0.50) = 14 . . . . substitute into the first equation

10w = 12 . . . . . . . . . . . . subtract 2

w = 1.20 . . . . . . . . . . . . .divide by 10

A waffle costs $1.20; a pancake costs $0.50.

User Taywee
by
5.5k points