menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 12 plain hats cost $3.60. What is the unit rate of a hat? Each hat costs $0.50. Each hat costs $0.60. Each hat costs $0.36. Each hat costs $1.20. Each hat costs $0.30. Each hat costs $3.60.
asked
Nov 24, 2021
193k
views
3
votes
A 12 plain hats cost $3.60. What is the unit rate of a hat?
Each hat costs $0.50.
Each hat costs $0.60.
Each hat costs $0.36.
Each hat costs $1.20.
Each hat costs $0.30.
Each hat costs $3.60.
Mathematics
middle-school
Olle
asked
by
Olle
5.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer:
Explanation:
3.60/12= 0.30 a hat
Engelen
answered
Dec 1, 2021
by
Engelen
5.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.3m
questions
6.9m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
how long Will it take for $7000 investment to grow to $7553 and the annual rate of 3.4% compounded quarterly assume that no withdrawals are made
I need to simplify this expression.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org