193k views
3 votes
A 12 plain hats cost $3.60. What is the unit rate of a hat?

Each hat costs $0.50.

Each hat costs $0.60.

Each hat costs $0.36.

Each hat costs $1.20.

Each hat costs $0.30.

Each hat costs $3.60.

User Olle
by
5.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Explanation:

3.60/12= 0.30 a hat

User Engelen
by
5.0k points