menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
If Store A sells 24 for $6.50, What is the unit price for store A? If Store B sells 12 for $5.28, What is the unit price for store B? If Store C sells at 18 for $6.00. What is t…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
If Store A sells 24 for $6.50, What is the unit price for store A? If Store B sells 12 for $5.28, What is the unit price for store B? If Store C sells at 18 for $6.00. What is t…
asked
Oct 12, 2021
144k
views
4
votes
If Store A sells 24 for $6.50, What is the unit price for store A?
If Store B sells 12 for $5.28, What is the unit price for store B?
If Store C sells at 18 for $6.00. What is the unit price for store C?
Mathematics
high-school
Kjhughes
asked
by
Kjhughes
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
So the unit price refers to the cost of one unit i.e if 24 are being sold for $6.50 what is the cost for just 1 so to calculate just one do the The price divided by the number of units e.g 6.50/24 which is around 0.27
Qiuyuntao
answered
Oct 17, 2021
by
Qiuyuntao
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org