menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
If six 20-ounce bottles of soda costs $9.30 what is the unit price per bottle? $1.90 $3.60 $0.65 $1.55
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
If six 20-ounce bottles of soda costs $9.30 what is the unit price per bottle? $1.90 $3.60 $0.65 $1.55
asked
Mar 1, 2021
32.6k
views
5
votes
If six 20-ounce bottles of soda costs $9.30 what is the unit price per bottle?
$1.90
$3.60
$0.65
$1.55
Mathematics
high-school
Jlleblanc
asked
by
Jlleblanc
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
It is $0.65 because 6 divided by $9.30 is $0.645 and that rounds up to $0.65 :)
Maksym Fedorov
answered
Mar 6, 2021
by
Maksym Fedorov
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org