menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Ms. King goes to Kroger. She sees that Sprite costs $4 for a 12-pack of cans of $7.50 for a 24-pack of cans. Which is the better buy?
asked
Feb 27, 2021
224k
views
0
votes
Ms. King goes to Kroger. She sees that Sprite costs $4 for a 12-pack of cans of $7.50 for a 24-pack of cans. Which is the better buy?
Mathematics
high-school
WeAreOne
asked
by
WeAreOne
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
Answer:
7.50 for 24
Explanation:
Anmarti
answered
Mar 3, 2021
by
Anmarti
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 7, 2019
159k
views
Walmart sells a case of 24 cans of Diet Coke for $6.88 Kroger sells a 12-pack of Diet Coke for $3.99 which is the best to buy
Balachandar
asked
Apr 7, 2019
by
Balachandar
8.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
159k
views
asked
Dec 4, 2021
161k
views
Wal-mart sells a case of 24 cans of Diet Coke for $6.88. Kroger sells a 12 pack of Diet Coke for $3.99. Which is the best buy?
Vaab
asked
Dec 4, 2021
by
Vaab
7.7k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
161k
views
asked
Jun 19, 2022
204k
views
Wal-mart sells a case of 24 cans of Diet Coke for $6.88. Kroger sells a 12 pack of Diet Coke for $3.99. Determine the unit rate for both and which is the best buy? Round to the nearest cent.
Takayuki Sato
asked
Jun 19, 2022
by
Takayuki Sato
7.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
204k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org