33.4k views
4 votes
A store has a sell. You can purchase 3 cds for 45$. Which ratio describes the unit rate

1 Answer

3 votes

Answer:

$15 for 1 CD or 15:1

Explanation:

You just divide 45 by 3 and get your answer for value per CD. :)

User JonM
by
5.0k points