66.6k views
4 votes
A farmer is walking through a field at a velocity of +0.5 meters per second (m/s) relative to the ground. At the same time, he is throwing seeds in front of him at a velocity of +2.1 m/s relative to himself. What is the velocity of the seeds relative to the ground as they travel through the air?

1 Answer

0 votes

Answer:

The velocity of the seeds relative to the ground as they travel through the air is 2.6 meters per second.

Step-by-step explanation:

From Physics, we know that the absolute velocity of the seeds (
v_(S)) is the sum of the absolute velocity of the farmer (
v_(F)) and the velocity of the seeds relative to the farmer (
v_(S/F)), all measured in meters per second. That is:


v_(S) = v_(F)+v_(S/F) (1)

If we know that
v_(F) = 0.5\,(m)/(s) and
v_(S/F) = 2.1\,(m)/(s), then the velocity of the seeds relative to the ground is:


v_(S) =0.5\,(m)/(s) + 2.1\,(m)/(s)


v_(S) = 2.6\,(m)/(s)

The velocity of the seeds relative to the ground as they travel through the air is 2.6 meters per second.

User Vahid Farahmandian
by
7.4k points