Answer:
$5.75
Explanation:
Find the unit rate first:
÷
=
For every onion, you must pay $1.15. Multiply that by 5 in order to find the cost of 5 pounds of onions. It is $5.75. You can do this with any number to find the cost of any amount of pounds of onions. 4x1.15= 4.60 so the cost of 4 pounds of onions would be $4.60. 6x1.15=6.90 so the cost of 6 pounds of onions would be $6.90. Hope this helps.