191k views
2 votes
Two pounds of onions cost $2.30. At this rate, how much will 5 pounds of onions cost?

1 Answer

5 votes

Answer:

$5.75

Explanation:

Find the unit rate first:


(2.3 dollars)/(2 pounds)÷
(2)/(2)=
(1.15)/(1)

For every onion, you must pay $1.15. Multiply that by 5 in order to find the cost of 5 pounds of onions. It is $5.75. You can do this with any number to find the cost of any amount of pounds of onions. 4x1.15= 4.60 so the cost of 4 pounds of onions would be $4.60. 6x1.15=6.90 so the cost of 6 pounds of onions would be $6.90. Hope this helps.

User Joan Lara
by
5.4k points