78.4k views
0 votes
Find the unit rate.
$6.80 for 9 muffins

User Rkrzr
by
7.3k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$0.75

Explanation:

6.8 divide by 9=0.755555556 and so its 0.75 cents per muffin

User Giles Roberts
by
7.6k points
6 votes

Answer: approx. 75 cents / muffin

Step-by-step explanation: divide 6.8 by 9

User Bijay Timilsina
by
6.6k points