78.4k views
0 votes
Find the unit rate.
$6.80 for 9 muffins

User Rkrzr
by
8.0k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$0.75

Explanation:

6.8 divide by 9=0.755555556 and so its 0.75 cents per muffin

User Giles Roberts
by
7.9k points
6 votes

Answer: approx. 75 cents / muffin

Step-by-step explanation: divide 6.8 by 9

User Bijay Timilsina
by
7.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories