93.9k views
0 votes
It costs $11 for $15 granola bars.

What is the unit price, in dollars per granola bar, rounded to the nearest hundredth?


pls answer i need it

User Nuin
by
4.6k points

2 Answers

6 votes

Answer: It is $0.73 for each granola bar. 11/15

Explanation:

User Jordan Schnur
by
4.4k points
3 votes

Answer:

$0.73

Explanation:

You need to divide $11 by 15 granola bars

The answer is 0.73333333333. . .

Rounded to the nearest hundredth is 0.73

So 1 granola bar costs $0.73

Hope this helped :)

User Altaf Sami
by
4.6k points