145k views
3 votes
A jar containing 14 ounces of jelly costs $3.22. How much does the jelly cost per ounce?

User Sethupathi
by
7.6k points

2 Answers

3 votes

0.23

3.22/ 14 = .23 per oz.

User Klauskpm
by
7.7k points
5 votes

Answer:

23 cents per ounce

Explanation:

3.22 divided by 14 = 0.23

User Kcar
by
7.5k points