78.8k views
4 votes
Melissa purchased 17 gallons of gasoline for $37.23. What is the unit rate for the gasoline?

User Agentfll
by
7.8k points

2 Answers

4 votes
The answer would be 2.18 because you would divide 37.23 by 17
User Lee Oades
by
8.7k points
1 vote
It would be 2.19 because you divide it to figure out how much it is for one
User Pitosalas
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories