78.7k views
4 votes
Melissa purchased 17 gallons of gasoline for $37.23. What is the unit rate for the gasoline?

User Agentfll
by
4.3k points

2 Answers

4 votes
The answer would be 2.18 because you would divide 37.23 by 17
User Lee Oades
by
5.2k points
1 vote
It would be 2.19 because you divide it to figure out how much it is for one
User Pitosalas
by
5.4k points