1.8k views
2 votes
8

Mark is comparing prices of different brands before he goes shopping. Who has the best deal on ice cream?
Brand
Size & Price
Turkey Hill
$4.50 for 30 ounces
Breyers
$15.36 for 128 ounces
Ben & Jerrys $2.88 for 16 ounces
Answer:

User Ibell
by
4.5k points

2 Answers

3 votes
Answer:

Breyers

Explanation:

$4.50/30 oz = .15

$15.36/128 oz = .12

$2.88/16 oz = .18
User Zack Yoshyaro
by
5.3k points
6 votes

Answer:

The best deal would be Breyers 15.36 for 128 ounces

Explanation:

128/15.36 Is 8 an ounce.

However every other ice cream devided by he same amount of ounces is more that the price of breyers. So basically for bryers you get more for less!'

128/4.50= $28

128/2.88= $44

User Rostam
by
5.5k points