182k views
3 votes
It took 2.35 min with a current of 2.12 A to plate out all the silver from 0.250 L of a solution containing Ag . What was the original concentration of Ag in the solution

User CXJ
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

concentration of Ag = 1.34 g / L .

Step-by-step explanation:

Quantity of charge = 2.35 x 60 x 2.12 = 298.92 coulomb.

equivalent weight of silver = 108 g .

96500 coulomb deposits 108 g of silver

298.92 coulomb will deposit 108 x 298.92 / 96500 g

= .3345 g . of silver .

.250 L contains .3345 g of silver

1 L contains .3345 x 4 = 1.34 g

concentration of Ag = 1.34 g / L .

User Gidgidonihah
by
6.7k points