93.0k views
7 votes
A car of mass 500 kg is moving at a speed of 1.2 m/s. A man pushes the car, increasing the speed to 2 m/s. How much work did the man do?

A. 1360 J
B. 360 J
C. 640 J
D. 1000 J​

1 Answer

9 votes

Answer:

Option B - 360 J

Step-by-step explanation:

One of the formulas used to find out how much work was done is :

E = 0.5×m×v² (where m is the mass and v is the velocity)

Now we substitute values from the question and simplify :

E = 0.5×500×1.2²

E = 250×1.2²

E = 250×1.44

E = 360 J

So our answer is Option B

Hope this helped and have a good day

User Mohamed Yasser
by
7.5k points