113k views
0 votes
To anybody who is really good at math can you click on the image and answer the 4 questions please and thanks!

To anybody who is really good at math can you click on the image and answer the 4 questions-example-1
User Guini
by
4.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

I did this erlier but...

1) Wallmart

2)16 Oz

3)You woluld save 7 cent per pound by choosing the 11 lbs turkey.

4)You would save $2.00 per notebook. You would save $10.00 buy buying 5.

Explanation:

You divide the price by size.

Exaple:

3.99/12

User Dolina
by
5.3k points