Answer:
t=0.19
Explanation:
Velocity is distance per tine
V=s/t
32=5.5/t
t= 0.72
To know How long will it take for the ball to descend to an outfielder's glove 6 feet off the ground?
32=6/t
7.9m questions
10.6m answers