96.5k views
0 votes
Karra is at the dollar store buying bags of chips for her sleepover party. For every 5 bags of chips she buys, she pays $6. What is the price per bag of chips? *Money always has two numbers after the decimal.

1 Answer

1 vote

Answer:

$1.20

Explanation:

Given that:

Price paid to buy 5 bags of chips = $6

To find:

Price per bag of chips in two digits after the decimal.

Solution:

To find the price of each bag of chips, we need to divide the price of 5 bags of chips with 5.

i.e. we need to divide $6 with 5, then we will get the price of each bag of chips.


\text{Price of each bag of chips}=\frac{\text{Price of 5 bags of chips}}{5}\\\Rightarrow (\$6)/(5) = \bold{\$1.2}

Therefore, the answer is:

Price of each bag of chips is $1.2.

User Sachin Kelkar
by
5.9k points