39.3k views
1 vote
If the bottom of a ship is 15.8 below the surface of the sea, calculate the pressure at the bottom of the ship. The density of the seawater is 1030kg/m3

1 Answer

2 votes
Given:
Depth, h= 15.8
Density of seawater= 1030kg/m3

We need to find:
Pressure

Answer:
P= ρhg
P=(1030)(15.8)(9.81)= 159647.94 Pa
User Jeninne
by
6.8k points