20.3k views
3 votes
It costs $3.99 for 25 fl. oz. of laundry detergent or $6.99 for 40 fl. oz. What is the difference between the laundry detergents unit rates?

User Alex Botev
by
5.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$0.01

Explanation:

3.99/25=$0.16/fl. oz.

6.99/40=$0.17/fl. oz.

0.17-0.16=0.01

User Dylan Su
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.