225k views
2 votes
A horizontal force of 100 N is required to push a 50 kg crate across a factory floor at a constant speed. What is the acceleration on the cart?​

1 Answer

5 votes

Answer:

a = 2m/s^2

Step-by-step explanation:

Force (F) = 100 N

Mass (m) = 50 kg

Here,

F = m×a

100 = 50 × a

a = 100÷50

a = 2m/s^2

Thus, the acceleration on the cart is a = 2m/s^2

-TheUnknownScientist

User Kalmas
by
7.2k points