menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
It costs $3.45 to buy 3/4 lb of chopped walnuts. What is the unit price for one pound of chopped walnuts? Show or explain your reasoning. *
asked
Jan 13, 2021
33.5k
views
2
votes
It costs $3.45 to buy 3/4 lb of chopped walnuts. What is the unit price for one
pound of chopped walnuts? Show or explain your reasoning. *
Mathematics
college
Alexn
asked
by
Alexn
5.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
Answer:
Explanation:
3.45/(3/4)
3.45/0.75
4.6$ per pound
Gatsbyz
answered
Jan 18, 2021
by
Gatsbyz
4.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.3m
questions
6.9m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
how long Will it take for $7000 investment to grow to $7553 and the annual rate of 3.4% compounded quarterly assume that no withdrawals are made
I need to simplify this expression.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org