Answer:
Explanation:
14.40/4 = $3.6 per gallon
Basically, I divided to see how much per gallon for the top part
3.6x = 25
x ≈ 6 gallons
After I saw how many gallons, I made an equation to figure out how many more he could buy
5.3m questions
6.9m answers