16.1k views
1 vote
Ada bought 90 feet of for ​$20.70. She needs 30 more feet. If the unit price is the​ same, how much will she pay for the extra 30 feet of ​?

1 Answer

3 votes

Answer:

Explanation:

20.70/90= 0.23 per foot

30*.23= 6.90

It'll cost $6.90 for 30 more feet.

User Rawnewdlz
by
6.8k points