219k views
0 votes
Find and solve a system of linear equations to answer the question below.

Joanne buys one kilogram of French Roast and one kilogram of Boxer Blend
from the Java Hut. Jacob buys two kilograms of French Roast and three
kilograms of Boxer Blend. If Joanne spends $14 for her purchase, and Jacob
spends $36 for his, what is the price of one kilogram of Boxer Blend coffee? Please help!!

1 Answer

6 votes

Answer:

$8

Explanation:

Let f = 1 kg of French Roast coffee

Let b = 1 kg of Boxer Blend coffee

Given:

  • Joanne buys 1 kg of French Roast and 1 kg of Boxer Blend.
  • Joanne spends $14 for her purchase.

⇒ f + b = 14

Given:

  • Jacob buys 2 kg of French Roast and 3 kg of Boxer Blend.
  • Jacob spends $36 for his purchase.

⇒ 2f + 3b = 36

Rewrite the first equation to make f the subject:

⇒ f + b = 14

⇒ f = 14 - b

Substitute this into the second equation and solve for b:

⇒ 2f + 3b = 36

⇒ 2(14 - b) + 3b = 36

⇒ 28 - 2b + 3b = 36

⇒ 28 + b = 36

⇒ 28 + b - 28 = 36 - 28

⇒ b = 8

Therefore, the price of 1 kg of Boxer Blend coffee is $8

User Alfred Larsson
by
6.3k points